Kluczowe kompetencje Toyoty w dziedzinie technologii wodorowych
Toyota i cellcentric planują wspólnie zarządzać rozwojem i produkcją ogniw paliwowych, czyli kluczowego komponentu systemów wodorowych, a także powiązaną z nimi architekturą i elementami sterowania, docelowo tworząc konkurencyjne produkty w oparciu o technologie obu firm. Łącząc wiedzę Daimler Truck i Volvo Truck w zakresie projektowania pojazdów użytkowych z doświadczeniem Toyoty w rozwoju ogniw paliwowych, technologii produkcji i procesach wytwórczych, firmy dążą do wzmocnienia przewagi technologicznej oraz konkurencyjności rynkowej spółki cellcentric.Zgodnie z założeniami, cellcentric będzie odpowiadać za rozwój, produkcję i komercjalizację systemów ogniw paliwowych do samochodów ciężarowych oraz innych zastosowań o zbliżonych wymaganiach. Ponadto, dzięki współpracy z organizacjami branżowymi oraz partnerami w całym łańcuchu wartości wodoru, firmy zamierzają aktywnie wspierać rozwój infrastruktury wodorowej już na wczesnym etapie jej budowy. Dla wszystkich zainteresowanych wodór to jedno z kluczowych źródeł energii w procesie dekarbonizacji transportu. Poprzez spółkę cellcentric firmy będą rozwijać technologie systemów ogniw paliwowych, przyczyniając się do realizacji koncepcji gospodarki opartej na wodorze.
Niezależny podmiot z równymi udziałowcami
Każdy z koncernów uzysksa równe udziały w spółce cellcentric, która będzie funkcjonować jako niezależny i autonomiczny podmiot obsługujący klientów w obszarze ciężkiego transportu drogowego i pozadrogowego oraz firm, które potrzebują tej technologii do zastosowań stacjonarnych. Aby osiągnąć tę strukturę, Toyota planuje zainwestować w podwyższenie kapitału spółki. Jednocześnie sygnatariusze porozumienia będą ze sobą konkurować we wszystkich pozostałych obszarach swojej działalności. Podpisane porozumienie ma charakter niewiążący. Strony będą kontynuować rozmowy w celu zawarcia prawnie wiążącej umowy, która będzie podlegać zatwierdzeniu przez wszystkie właściwe podmioty, zarządy spółek oraz odpowiednie organy regulacyjne.cellcentric to 700 patentów wodorowych
Spółka cellcentric powstała w 2021 roku jako joint venture Daimler Truck AG i Volvo Group. W swojej działalności wykorzystuje know-how oraz wieloletnie doświadczenie zdobyte przez te koncerny w dziedzinie technologii ogniw paliwowych. Celem cellcentric jest osiągnięcie pozycji wiodącego globalnego producenta oraz dostawcy tych systemów w celu przyspieszenia rozwoju neutralnego klimatycznie, zrównoważonego transportu. Ponad 560 wykwalifikowanych pracowników rozwija zaawansowaną technologię ogniw paliwowych, pracując w interdyscyplinarnych zespołach w Kirchheim/Teck, Esslingen i Stuttgarcie (Niemcy) oraz Burnaby (Kanada). Około 700 zgłoszonych patentów potwierdza wiodącą pozycję spółki w rozwoju technologii.
Źródło: Toyota
