REKLAMA

Wyjątki od przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdów i odpoczynku
Utworzona: 2022-01-15

13 stycznia rząd fiński zatwierdził dekret wprowadzający w życie tymczasowe odstępstwa od przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku w Finlandii od 17 stycznia do 15 lutego 2022 r.

Wyjątki od okresów prowadzenia pojazdu i odpoczynku:

1. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 11 godzin

2. Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 60 godzin

3. Całkowity łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 120 godzin

4. Dzienny okres odpoczynku wynosi co najmniej 9 godzin każdego dnia

5. Odpoczynek tygodniowy może zostać skrócony do co najmniej 24 godzin co drugi tydzień bez odpoczynku wyrównawczego

6. Po czasie prowadzenia pojazdu wynoszącym najpóźniej 5,5 godziny należy zrobić 45-minutową przerwę, która może być również przerwana najpierw 15-minutową przerwą, a następnie 30-minutową przerwą;

7. Co najmniej 45 godzin tygodniowego odpoczynku może, według uznania kierowcy, być również w pojeździe, pod warunkiem, że ma on odpowiednie miejsca do spania i jest zaparkowany.

Zmiana w praktyce
Odstępstwo od okresów prowadzenia pojazdu i odpoczynku, które wejdzie w życie 17 stycznia 2022 r. i będzie obowiązywać do 15 lutego 2022 r., oznacza, że ​​dzienny, tygodniowy i dwutygodniowy czas prowadzenia pojazdu może być dłuższy niż normalnie. Odpoczynek dzienny musi zawsze wynosić co najmniej 9 godzin. Skrócenie tygodniowego odpoczynku nie musi być zastępowane w normalny sposób. Maksymalny nieprzerwany czas prowadzenia pojazdu powinien wynosić 5,5 godziny zamiast 4,5 godziny, przy czym 45-minutowa przerwa może być wykonywana w sposób ciągły lub podzielona przez 15 min + 30 min.

Należy zauważyć, że te wyjątki obowiązują tylko w Finlandii. Jeżeli kierowca korzysta z wyjątków w Finlandii, a następnie jeździ ciężarówką za granicę, dobrze jest być przygotowanym na zapoznanie się z sytuacją fińskich wyjątków w związku z dozorem za granicą.
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Tankpool24 Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels