Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Gdy żar leje się z nieba, a za kółkiem siedzieć trzeba

Utworzona: 2022-06-29


Ekstremalnie wysokie temperatury, które obecnie odczuwamy, sprawiają że nasze zdrowie i bezpieczeństwo może być zagrożone. Jak tym bardziej poradzić sobie z upałami w kabinie ciężarówki?

Praca oraz przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu przy 30 stopniowym upale wymaga rozwagi i przygotowania. Jednym z pierwszych skojarzeń z upałem jest pragnienie i chęć schłodzenia się, ale czy zimna woda i zimna kąpiel lub powietrze prosto z klimatyzacji to dobre rozwiązanie?

Co i jak pić?

Nawodnienie organizmu jest kluczowe w walce z przegrzaniem. Zimna woda gasi pragnienie i daje poczucie ochłodzenia, ale jest to zjawisko krótkotrwałe. Biorąc przykład z rdzennych mieszkańców terenów, w których temperatura 30 plus panuje prawie cały rok, należałoby wybierać raczej ciepłe lub nawet gorące napoje. Rozgrzewają one organizm, co poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych pomaga w poceniu się. Nie każdy jednak w letni dzień z ochotą wypije gorący napar. Wracając zatem do wody, najodpowiedniejsza będzie mineralna. Wystarczy dodać odrobinę soli (dosłownie kilka ziarenek), cytrynę i miód, aby napój zyskał właściwości izotoniczne. Taka własnoręcznie wykonana lemoniada, pozwoli nawodnić organizm na dłużej. Nie zostawiajcie plastikowych butelek nawet ze zwykłą wodą na słońcu oraz w bardzo nagrzanych miejscach. Temperatura może sprawić, że tworzywo zacznie uwalniać szkodliwe substancje, które razem z płynem trafią do organizmu - szczegóły. Należy również pamiętać, żeby pić przez cały dzień małymi porcjami.

Chłodzić czy nie chłodzić - oto jest pytanie!

Oczywiście, że tak ale stopniowo. Nagła zmiana temperatury może doprowadzić do szoku termicznego. Zaleca się raczej letnie prysznice, a jeśli wybieramy kąpiele to zanim całkowicie się zanurzymy, schładzajmy ciało etapami. Przyjemnym rozwiązaniem mogą być też chłodne okłady w okolicy karku. W przypadku kierowców zbawienna może okazać się klimatyzacja. Tu jednak też nie jest tak prosto. Zbyt duża różnica pomiędzy kabiną a otoczeniem może prowadzić do zachorowania. Najlepiej by temperatura w aucie była maksymalnie o 6 stopni niższa. Wielu zawodowych truckerów uważa, że klimatyzacja postojowa w obecnej sytuacji meteorologicznej powinna być elementem obowiązkowym w każdym aucie. Są też sceptycy, którzy uważają, że przy temperaturze powyżej 30 stopni to jedynie "mielenie" gorącego powietrza oraz, że bateria takiego urządzenia rozładowuje się tak szybko, że i tak konieczne jest uruchamianie silnika. Z tym z kolei wiąże się wytwarzanie spalin oraz możliwość otrzymania mandatu za pozostawienie włączonego pojazdu podczas postoju. A Wy, po której stronie tego sporu byście stanęli?

Czujność na najwyższym poziomie

W przypadku upału do odwodnienia lub przegrzania może dojść w bardzo krótkim czasie. Jadąc wielotonowym pojazdem kierowcy muszą być w pełni sprawni, a ich reakcje nie powinny być w żaden sposób zaburzone. Pamiętajcie zatem, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a dodatkowo przepisy kodeksu pracy pozwalają w określonych warunkach odstąpić od wykonywania obowiązków zawodowych o czym pisaliśmy TUTAJ. Jeśli czujesz senność, zawroty głowy, duszności, jesteś zdekoncentrowany - zatrzymaj się i zadbaj o siebie i innych użytkowników dróg! Rozejrzyj się też wokół, drogowa brać powinna dbać o siebie wzajemnie, dlatego zwracaj uwagę na samopoczucie i zachowanie współużytkowników dróg i parkingów.

Bezpieczna podróż jedynie sprawnym autem

Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na ludzi, ale również na sprzęt. Pamiętać należy o sprawdzaniu takich podstaw jak ciśnienie w oponach, poziom płynów eksploatacyjnych (szczególnie płyn chłodniczego) oraz sprawność układów elektronicznych. Ważne jest również, co i gdzie zostawiamy w nagrzanej kabinie. Butelka z wodą bezpośrednio wystawiona na promienie słoneczne, ładowarka czy zapalniczka mogą stać się ogniskiem zapalnym. Zabezpieczcie również jedzenie oraz apteczki.

Lato dopiero się rozkręca, dlatego życzymy Wam chłodu i bezpieczeństwa! Zapraszamy też do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i patentami związanymi z upałem za kółkiem.

Materiał własny etransport.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels