Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Pierwsze wozidło z napędem elektrycznym
Utworzona: 2022-12-01

Firma Caterpillar Inc. ogłosiła przeprowadzenie udanej prezentacji pierwszego wozidła sztywnoramowego (model 793) z napędem elektrycznym. Firma zamierza przekształcić poligon doświadczalny w Arizonie w centrum testowania i walidacji napędów alternatywnych.

REKLAMA
Prace nad stworzeniem pierwszego prototypu modelu 793 z napędem akumulatorowym odbyły się w ramach programu Early Learner przy wsparciu kluczowych klientów z branży przemysłu górniczego, takich jak BHP, Freeport-McMoRan, Newmont Corporation, Rio Tinto i Teck Resources Limited. Program uruchomiony w 2021 r. ma na celu przyspieszenie prac rozwojowych i testów akumulatorowych wozideł Caterpillar na terenie kopalni uczestniczących w projekcie.


Pierwsza prezentacja prototypu elektrycznego wozidła sztywnoramowego odbyła się na 7-kilometrowej trasie. W czasie przejazdu śledzono ponad 1100 kanałów danych, zbierając 110 tys. odczytów na sekundę, aby zweryfikować możliwości symulacji i modelowania inżynierskiego. W pełni załadowane wozidło osiągnęło maksymalną prędkość 60 km/h, przejechało ok. kilometr trasy o nachyleniu 10% z prędkością 12 km/h. Test obejmował też zjazd drogą o nachyleniu 10%, w czasie którego energia hamowania była wykorzystana do uzupełnienia akumulatora. Po zakończeniu całego przejazdu w akumulatorze pozostało dość energii, aby wykonać dodatkowe pełne cykle pracy.

Prototyp wozidła powstał na terenie poligonu doświadczalnego Tucson Proving Ground w Green Valley w Arizonie. Firma zamierza przekształcić go w zrównoważoną „kopalnię przyszłości”, instalując i wykorzystując różnorodne odnawialne źródła energii. Celem jest wdrożenie zrównoważonych rozwiązań, które firmy wydobywcze będą wykorzystywać w ramach własnej działalności. Dzięki temu specjaliści Caterpillar dowiedzą się, co jest potrzebne do prowadzenia zelektryfikowanej kopalni i będą skutecznie wspierać klientów w transformacji energetycznej.


Caterpillar zamierza m.in. uruchomić produkcję ekologicznego wodoru, wytwarzać energię przy użyciu silnika tłokowego zasilanego gazem ziemnym i wodorem, wytwarzać energię z ogniw paliwowych oraz rozbudować systemy magazynowania energii. Odnawialne źródła energii, w tym wiatrową, słoneczną i wodór, będą wykorzystywane do zasilania obiektu.

Źródło: Caterpillar
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Colian Logistic sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels