Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kierowca w otoczeniu systemów - nowe funkcje bezpieczeństwa i wspomagania jazdy
Utworzona: 2023-04-26

Ciężarówki MAN można teraz zamawiać z nowymi funkcjami wykrywania pieszych i rowerzystów, rozpoznawania znaków drogowych, wskaźnikiem ciśnienia w oponach i systemem czujników ułatwiających sprzęganie ciągnika z naczepą. To tylko niektóre nowości w wyposażeniu popjazdów.

Nowa funkcja bezpieczeństwa FrontDetection zapobiega wypadkom w ruchu miejskim dzięki funkcji wykrywania, czy piesi lub rowerzyści znajdują się w trudno widocznym obszarze bezpośrednio przed ruszającym z miejsca pojazdem oraz przy niskich prędkościach jazdy (do 10 km/h). W takich przypadkach układ ostrzega kierowcę za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. Funkcja FrontDetection jest elementem trzeciej generacji systemu wspomagania hamowania awaryjnego (EBA), który potrafi rozpoznać innych użytkowników drogi, nie znajdujących się bezpośrednio przed ciężarówką, ostrzega w przypadku nieuchronnej kolizji i, w razie potrzeby, automatycznie inicjuje hamowanie awaryjne.


Zaktualizowano również funkcję ostrzegania AttentionGuard, która wykrywa niebezpieczną jazdę i ostrzega kierowcę za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. W porównaniu z poprzednią wersją, udoskonalony asystent uwagi ocenia stabilność jazdy po zajmowanym pasie ruchu i analizuje ruchy koła kierownicy. Prowadzący pojazd kierowca może otrzymać ostrzeżenie jeśli system wykryje spadek jego koncentracji, zanim jeszcze sam odczuje senność.

Układ ostrzegania o naruszeniu bezpiecznej odległości sprawdza się zwłaszcza w warunkach słabej widoczności i w nocy. Informacja o faktycznej odległości dzielącej ciężarówkę od poprzedzającego pojazdu pomaga kierowcy zachować odpowiedni odstęp, jeśli nie jest włączony tempomat z automatyczną kontrolą odległości.

Dostęp do wszystkich funkcji wspomagających jazdę zapewnia nowy przycisk umieszczony na wielofunkcyjnej kierownicy lub na desce rozdzielczej, w zależności od wyposażenia. Funkcje takie jak asystent zmiany pasa ruchu i skrętu, asystent jazdy w ruchu dalekobieżnym CruiseAssist czy FrontDetection do wykrywania pieszych i rowerzystów można łatwo wywołać bez konieczności wchodzenia do menu.

Rozwiązaniem przyczyniającym się do poprawy bezpieczeństwa drogowego jest gniazdo do podłączenia blokady alkoholowej, która uniemożliwia uruchomienie silnika, gdy kierowca nie jest w pełni trzeźwy.

Nowością jest funkcja rozpoznawania znaków drogowych, która wyświetla informacje na temat dozwolonej prędkości, odciążając w ten sposób kierowcę, który może w pełni skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu i ruchu drogowym, nie martwiąc się tym, że przeoczy obowiązujące ograniczenia.

Cennych informacji dostarcza również nowy wyświetlacz ciśnienia i temperatury w oponach wyposażonych w odpowiednie czujniki, nie tylko w przypadku ciągnka, ale także naczepy.

System cofania, ułatwiający wykonanie tego manewru, jest teraz dostępny jako wyposażenie standardowe. Obraz z kamery umieszczonej z tyłu pojazdu pojawia się automatycznie na wyświetlaczu systemu rozrywki po włączeniu biegu wstecznego. Może być również aktywowany ręcznie w dowolnym momencie za pomocą przycisku na desce rozdzielczej.

Kolejnym odciążeniem dla kierowcy jest sprzęg siodłowy wyposażony w czujniki. Dzięki przekazywanym przez nie informacjom kierowca może monitorować proces sprzęgania bezpośrednio z kabiny. Ułatwia go również nowy system sterowania zawieszeniem pneumatycznym, który jest obsługiwany za pomocą znajdującego się obok fotela kierowcy pilota połączonego przewodowo. Układ można również obsługiwać za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy i menu pokładowego.


System rozpoznawania głosu obsługiwany poprzez kartę kierowcy jest szczególnie przydatny w przypadku zmiany kierowców posługujących się różnymi językami. Dwa standardowe to niemiecki i angielski, ale można bezpłatnie pobrać 28 dodatkowych języków, korzystając z funkcji MAN Now za pośrednictwem platformy RIO. Możliwość zdalnego pobierania dotyczy również wielu innych funkcji dostępnych w pojazdach MAN począwszy od roku modelowego 2022, w tym układu wyłączania silnika Idle Shutdown, systemów poprawiających wydajność jazdy (EfficientCruise, EfficientRoll), umożliwiających monitorowanie czasu jazdy (TimeInfo i TimeControl) czy programów jazdy dla przekładni MAN TipMatic.

Producent wprowadził także nowe rozwiązania poprawiające wydajność paliwową, a przy tym osiągi. Nowy silnik D26 dysponuje o 10 KM większą mocą i 50 Nm wyższym momentem obrotowym, a przy tym zużywa mniej paliwa w porównaniu z poprzednikiem.


Dzięki ulepszeniom aerodynamicznym, które optymalizują przepływ powietrza między kabiną a naczepą, nowej przedniej szybie oraz spojlerom bocznym i dachowym, lekkim osiom napędowym z olejem przekładniowym o niskim współczynniku tarcia i systemowi MAN EfficientCruise, który działa bardziej proaktywnie, możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 6%. Tempomat GPS z funkcją PredictiveDrive potrafi zaplanować optymalną krzywą prędkości dla danego ukształtowania terenu przed pojazdem i wybiera najoszczędniejsze przełożenia już od prędkości 30 km/h.


W seriach TGL i TGM główną innowacją układu napędowego jest nowa skrzynia biegów umożliwiająca wydajniejszą zmianę przełożeń. Automatyczna przekładnia hydrokinetyczna zapewnia m.in. duże przyspieszenie, które bardzo się przydaje się w ruchu miejskim, np. w pojazdach straży pożarnej.

Dla pojazdów serii TGX, TGS, TGL i TGM można też zamówić nowy system zarządzania akumulatorami, który uwzględnia zwiększone wymagania wielu dodatkowych odbiorników energii w okresach bezczynności i zapewnia zdolność rozruchu silnika poprzez wyłączanie mniej ważnych systemów.


Producent rozszerzył portfolio zabudów fabrycznych swoich podwozi różnych serii. Mowa o ofercie wywrotek fabrycznych Meiller TRIGENIUS, zaprezentowanych na targach IAA 2022. Rozszerzona gwarancja mobilności Mobile24 obejmuje również rezerwację terminów i wsparcie za granicą, serwis opon i raporty stanu przez Internet oraz szczegółowe informacje za pośrednictwem MAN ServiceCare.

Źródło: MAN Truck & Bus
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
MWB Trans - Mariusz Wieczorek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels