Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Rekordzista musi uregulować ponad milion złotych niedopłaconej składki zdrowotnej
Utworzona: 2023-05-30

Wynika to z danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln zł.

Po raz pierwszy w historii przedsiębiorcy opłacali składkę zdrowotną na podstawie osiąganego dochodu, przez co nabrała ona cech kolejnego podatku dochodowego. Obecnie wielu z nich czeka na wniosek o zwrot składki zdrowotnej. Pieniądze na ich kontach powinny się pojawić do 1 sierpnia, o ile nie mają oni żadnych zadłużeń.

Zatwierdzenie dokumentów tylko do 1 czerwca

Warunkiem otrzymania zwrotu środków jest prawidłowe wypełnienie wniosku (RZSRI). ZUS automatycznie wystawia taki dokument, a zadaniem podatnika jest sprawdzenie poprawności danych w nim zawartych, zwłaszcza numeru rachunku bankowego, na który miałyby zostać przekazane pieniądze i zatwierdzenie dokumentu.

Obecnie ZUS wystawił już prawie 1,3 miliona takich wniosków, a wróciło do niego tylko 436 000. Łączna kwota nadpłat, o zwrot których wnioskowali przedsiębiorcy, wyniosła ponad 823 miliony złotych. Jak widać, pierwsze historyczne rozliczenie składki zdrowotnej generuje dość spore kwoty zarówno po stronie dopłat, jak i po stronie zwrotów. Warto nie zwlekać ze złożeniem deklaracji, aby mieć pewność, że należne środki wrócą w wyznaczonym przepisami terminie.

Autor: Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Intrans Przeprowadzki


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels