Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

A2 zostanie poszerzona o dodatkowe pasy ruchu pomiędzy Łodzią a Warszawą

Utworzona: 2023-09-04


Rozbudowa 89-kilometrowego odcinka autostrady będzie jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań, wymagających uwzględnienia szeregu warunków. Wszystkie prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu, co wymusi opracowanie i wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu, która zapewni skuteczny przejazd pojazdów.

Aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków: tak w stronę Warszawy, jak i Poznania mają być dostępne po dwa pasy ruchu! To absolutnie konieczne, aby przejazd między stolicą a centrum kraju odbywał się bez poważniejszych zakłóceń. Na tym jednak nie koniec.

Rozpoczęcie prac będzie wymagało koordynacji z innymi robotami, które mają wpływ na ruch odbywający się po autostradzie A2 między Warszawą i Łodzią, chodzi przede wszystkim o budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Płońsk - Czosnów. Kierowcy przemierzający trasę między stolicą i Trójmiastem wybierają przejazd autostradami A2 i A1, aby uniknąć utrudnień. Tego rodzaju okoliczności muszą być uwzględniane i to właśnie one zdeterminowały zastosowanie tradycyjnej formuły, a zatem osobno realizacji projektu i osobno prac budowlanych. Taki też był jeden z wniosków po przeprowadzonych w I kwartale 2022 r. konsultacjach rynkowych. W oparciu o przeprowadzone szczegółowe mikrosymulacje to na projektancie będzie spoczywał obowiązek rozwiązania czasowej organizacji ruchu z uwzględnieniem zmian, zależnie od etapu prowadzonych prac budowlanych.

Dotrzymujemy słowa i realizujemy inwestycje, które zapowiedzieliśmy. Autostrada A2 między Warszawą a Łodzią zostanie poszerzona o jeden pas ruchu w każdą stronę. To szczególnie ważne w kontekście spodziewanego dalszego wzrostu ruchu na tej drodze. Zastosujemy tu także nowatorskie rozwiązania proekologiczne powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dlaczego trasa ma zostać rozbudowana?

Na rozbudowę autostrady między Łodzią i Warszawą czekają zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe, jak i zwykli kierowcy. Wybudowana przed ponad dekadą trasa jest jednym z najbardziej zatłoczonych odcinków dróg w Polsce. Można przyjąć, że średni ruch dobowy między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory waha się od ponad 50-ciu do blisko 100 tysięcy pojazdów. Należy także przyjąć, że ruch jeszcze się zwiększy w związku z dojazdami do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przetarg na wyłonienie wykonawcy rozbudowy A2 GDDKiA planuje ogłosić wiosną 2025 r. i w tym samym roku podpisać umowę.

Źródło: GDDKiA
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels