Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Był jeden ciągnik, teraz są trzy

Utworzona: 2023-09-01


W 2022 roku Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. Niespełna 12 miesięcy od przekazania pierwszego w Polsce ciągnika z napędem elektrycznym, flota pojazdów przewoźnika powiększyła się o dwa kolejne Volvo FM Electric do obsługi IKEA Industry.

W 2022 r. IKEA Industry Zbąszynek rozpoczęła pilotażowy projekt w zakresie wewnętrznej obsługi zeroemisyjnego transportu towarów pomiędzy swoimi zakładami produkcyjnymi. Obecnie elektryczne ciężarówki realizują 12 kursów na dobę przez 6 dni w tygodniu pomiędzy fabrykami w Zbąszynku i Babimoście, które dzieli dystans 12 km.

Elektryfikacja pojazdów ciężarowych to kluczowe rozwiązanie we wdrażaniu zeroemisyjnego transportu, który przybliży firmę IKEA do realizacji wytyczonego celu klimatycznego. Zgodnie z przyjętymi założeniami, planowane jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 70% z każdego przewozu produktów do 2030 roku, a 10 lat później ten transport ma być całkowicie zeroemisyjny.

Do ilu razy sztuka?

Pierwsze miesiące pracy ciągnika Volvo FM Electric 4x2 do obsługi fabryki w Zbąszynku udowodniły, że zeroemisyjny transport stanowi realną alternatywę dla konwencjonalnych przewozów i nie wpływa negatywnie na ciągłość dostaw. Biorąc pod uwagę redukcję emisji CO2, a także komfort pracy kierowców, IKEA i obsługujący ją przewoźnik podjęli decyzję o zwiększeniu floty ciągników elektrycznych o dwa koleje. Volvo FM Electric, wyposażone w 6 baterii o pojemności 540 kWh oraz 3 silniki elektryczne, gwarantują zasięg do 300 km. Dopełnieniem oferty jest 4-letni Złoty Kontrakt Serwisowy gwarantujący pełną kontrolę kosztów, bezproblemową eksploatację i maksymalną dyspozycyjność pojazdu.

Wierzymy, że aby zrealizować nasze cele i mieć realny wpływ na środowisko musimy działać tu i teraz. Zielone rozwiązania są koniecznością dla zrównoważonego rozwoju. Elektryfikacja transportu pomiędzy naszymi fabrykami wciąż jest testowana, ale podejmujemy próby i stopniowo zwiększamy skalę, sprawdzając jakie to przynosi wyniki. Współpraca jest kluczowa, ponieważ na rzecz dekarbonizacji branży możemy działać tylko wspólnymi siłami
powiedziała Małgorzata Dobies-Turulska, dyrektor zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek.

Ładowane energią z odnawialnych źródeł

Ciężarówki są ładowane za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. IKEA Industry zainwestowała w pięć własnych stacji ładowania. Powstały dwie o mocy 150 kW w zakładach w Zbąszynku i Babimoście oraz kolejne trzy o mocy 43 kW na terenie parkingu buforowego. Na potrzeby ich obsługi zainstalowano także transformator. Cały proces przygotowania infrastruktury ładowania trwał ok. 12 miesięcy. We wrześniu br. dwa kolejne punkty ładowania zaczną pracować na terenie zakładu w Zbąszynku.

Ciągniki Volvo FM Electric pracują z naczepami o ładowności 24 ton, realizując do 36 dostaw dziennie w systemie trzyzmianowym, w których uczestniczy 12 kierowców. Raben Transport zarządza operacjami transportowymi dbając o efektywność pracy pojazdów i utrzymanie ciągłości procesu dostaw. Na bieżąco monitoruje wskaźniki pracy samochodów, by w niedalekiej przyszłości wspólnie z partnerami projektu podsumować jego wyniki.

Wdrożenie trzech aut elektrycznych we flocie własnej Raben Transport to krok w kierunku ograniczenia emisji CO2 w transporcie ciężkim, zgodnie z przyjętymi przez nas celami Science Based Targets (SBTi). Jest to również możliwość praktycznej oceny rozwiązania z perspektywą wdrażania ciągników elektrycznych u innych klientów Grupy
wyjaśniła Joanna Górna, Key Account Manager w Raben Transport.
Źródło: Raben, Volvo Trucks
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels