Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Na bakier z przepisami. Przewoźnikowi grozi 25 tys. zł kary
Utworzona: 2023-11-11

Funkcjonariusze z podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali transport szamb z wieloma nieprawidłowościami.

Na autostradzie A4 koło Rzeszowa, patrol ITD poruszający się nieoznakowanym radiowozem, zatrzymał zespół pojazdów z ładunkiem szamb betonowych jadący z Polski do Czech. Powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia przepisowego tonażu i nacisków osi na drogę. W związku z tym, funkcjonariusze skierowali ciężarówkę na inspekcyjne wagi. Jak się okazało, zestaw ważył 67 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Umieszczenie na pojazdach czterech dużych zbiorników spowodowało także przekroczenia nacisków osi. Pierwsza oś samochodu ciężarowego generowała nacisk większy o 1,2 t, a naciski podwójnej osi napędowej były za duże o 6,7 t. O 3,6 t przekroczone były również naciski podwójnej osi przyczepy. Oprócz tego zestaw z ładunkiem wystającym z tyłu był za długi o ponad 1 metr.

W trakcie dalszych czynności inspektorzy stwierdzili także usterki stanu technicznego. Najpoważniejsza to pęknięta tarcza hamulcowa, która mogła rozpaść się i zablokować koło w trakcie jazdy. Naruszenia wykazała również kontrola danych z tachografu i kart kierowców jadących w załodze. Nie stosowali się do norm dotyczących odpoczynków i czasów prowadzenia pojazdu. W związku z wykrytymi nieprawidłowościami, inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów oraz ukarali kierowców mandatami karnymi. Zakazali również dalszego transportu szamb do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. W tym przypadku oznaczało to konieczność naprawy usterek i przeładowania nadmiaru zbiorników na inny pojazd. Wobec przewoźnika zostaną wszczęte postępowania administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. Grozi mu kara w wysokości 25 tys. zł.

Źródło: GITD
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels