Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Mercedes-Benz ma czyste ręce – sprzedał udziały w Kamazie

Utworzona: 2024-02-21


Światowe media podały informację, że Mercedes-Benz sprzedał wszystkie swoje udziały (15%) w rosyjskiej firmie Kamaz produkującej pojazdy ciężarowe nie tylko dla potrzeb rynku cywilnego, ale także wojska.

Niemiecki gigant samochodowy nie ujawnił ceny transakcji ani tego kto kupił udziały w Kamazie. Można się tylko domyślać, że cena nie była atrakcyjna, Mercedesowi bowiem zależało na pozbyciu się udziałów w przedsiębiorstwie objętym sankcjami handlowymi, jak i inne rosyjskie podmioty gospodarcze, wprowadzonymi przez Unię Europejską po inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Wcześniej inni zachodni producenci samochodów sprzedali swoje fabryki w Rosji za raczej symboliczne kwoty.

To ważne wydarzenie, oznacza bowiem ostateczne wyjście Mercedesa z rynku rosyjskiego. Wcześniej niemiecki koncern zamknął oficjalne przedstawicielstwo oraz sprzedał udziały w swoich spółkach zależnych – przemysłowych i finansowych. Kamaz jest największym dostawcą pojazdów ciężarowych dla rosyjskiej armii, które biorą udział w działaniach wojennych w Ukrainie.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels