Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

To nie jest rynek ani pracodawcy, ani pracownika

Utworzona: 2024-04-03


Zdaniem Marty Cicheckiej, manager działu rekrutacji w firmie LSJ HR Group, mamy rynek kompetencji. Wiele firm wstrzymuje masową rekrutację, ale chętnie przyjmie do pracy osoby posiadające niezbędną im wiedzę.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego pensje w sektorze przedsiębiorstw znowu wzrosły i średnio zbliżają się do psychologicznego pułapu ponad 8 tysięcy złotych brutto na etat. Eksperci rynku pracy z jednej strony przyznają, że to dobra wiadomość, bo przedsiębiorcy żywo reagują na sytuację na rynku pracy, ale z drugiej wyrażają zaniepokojenie.

Pensje rosną na tyle, na ile mogą pozwolić sobie na to przedsiębiorcy. Obawiam się, że dalszy skokowy wzrost płacy minimalnej może spowodować, że przedsiębiorców nie będzie stać na podnoszenie wynagrodzeń. Mamy obecnie płace na sterydach, a niektóre branże odnotowują spowolnienie przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
• Według informacji GUS pensje w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynoszą 7978 zł brutto.
• Rok do roku to wzrost o blisko 13%, a miesiąc do miesiąca o około 3%.
• Wciąż najwięcej zarabia się w sektorze IT, ale także w transporcie i budownictwie.
• Eksperci rynku pracy przyznają, że bieżące rekrutacje trwają także w sektorze TSL, sektorze magazynowym oraz w handlu. Brakuje także np. księgowych.
• Eksperci nie wykluczają wzrostu minimalnego bezrobocia.

Wzrost płacy i wynagrodzeń Polaków jest bardzo mocno odczuwalny przez rynek pracy i pracodawców.

Z naszych obserwacji wynika, że najwyższe wzrosty wynagrodzeń są niewątpliwie zauważalne w księgowości i finansach oraz na stanowiskach inżynierskich i wszystkich tych związanych z obsługą produkcji. Bardzo wzrosły też wynagrodzenia handlowców, czy osób pracujących w branży usługowej. Są oczywiście sektory w których ten wzrost jest niewielki. Mowa o obszarach, w których koniunktura ma się gorzej – logistyka, czy branża e-commerce. Dynamika wzrostu wynagrodzeń spada również w branży IT. Nie mamy obecnie ani rynku pracownika, ani rynku pracodawcy. Mamy rynek kompetencji. Wiele firm wstrzymuje masową rekrutację, ale chętnie przyjmie do pracy osoby posiadające niezbędną im wiedzę. Osoby posiadające wyspecjalizowane kompetencje w danej branży, dodatkowo znające języki obce otrzymują najwięcej ofert i najszybciej rosną ich wynagrodzenia mówi Marta Cichecka, manager działu rekrutacji w firmie LSJ HR Group.

W jaki sposób wzrost płacy minimalnej wpływa na wysokość wynagrodzeń w sektorze prywatnym?

Nie da się ukryć, że to zestaw naczyń połączonych. Zawsze wzrost płacy w sektorze publicznym generuje podania o podwyżkę w sektorze prywatnym. W roku 2024 wzrost jest bardzo widoczny - z 3600 złotych brutto do 4242 złotych brutto. W sektorze komercyjnym pensje w styczniu rosły wolniej, ale już w lutym ta dynamika była większa mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspertka rynku pracy z firmy IDEA HR Group.
Eksperci rynku pracy nie spodziewają się, że w najbliższych miesiącach wzrośnie bezrobocie. Nie można jednak wykluczyć, że tempo rekrutacji się zmieni.

Hale logistyczne chętnie rekrutują, ale tutaj widzimy coraz większe dysproporcje w liczbie pracowników z Polski i z Ukrainy. Mniej jest rekrutacji także w transporcie dodaje Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.
Źródło: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels