Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Urlopy dla ojców: Co kierowcy muszą wiedzieć o urlopie ojcowskim i tacierzyńskim

Utworzona: 2024-06-23


Zapraszamy kierowców do zapoznania się z urlopem ojcowskim i tacierzyńskim: rozróżnienie i znaczenie dla młodych rodziców-kierowców.

Zdajemy sobie sprawę, że życie kierowcy zawodowego w trasie nie zawsze ułatwia spędzanie czasu z rodziną. Tato-kierowca często jest w domu rzadziej niż inni tatusiowie pracujący w systemie jednozmianowym. Czy jednak to powód, aby zrezygnować z praw, które ojcom się po prostu należą?

Każdy młody tata powinien mieć możliwość spędzenia czasu z dzieckiem. To jest coś, co możemy wykorzystać tylko raz przy każdym dziecku, a nigdy nie nadrobimy tego czasu. Zachęcamy do korzystania z tego, co mamy, aby później nie żałować, że nie mogliśmy być częścią pierwszych chwil naszego dziecka namawia Mariusz Frąc, prezes i współwłaściciel MaWo Group oraz ojciec trójki dzieci.

Urlop ojcowski i tacierzyński są często mylone, ale różnią się istotnie


🚩Urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych i może być wykorzystany w 1 części lub podzielony na 2 równe, każda trwająca 7 dni. Ważne jest przy tym, że dni te liczymy jako dni kalendarzowe, a ich liczba nie ulega zmianie przy narodzinach np. bliźniaków czy trojaczków. Zawsze jest to 2 tygodnie. Zgodnie z wprowadzonymi w 2023 r. zmianami w kodeksie pracy, z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to prawo ojca, którego pracodawca nie może odmówić.

🚩Natomiast urlop tacierzyński jest częścią urlopu macierzyńskiego, który może zostać wykorzystany przez ojca dziecka tylko wtedy, gdy matka zrezygnuje z jego części na jego rzecz. Jeśli matka zdecyduje się na powrót do pracy, to z niewykorzystanej części przysługującego jej urlopu macierzyńskiego korzysta pracownik-ojciec. Na długość niewykorzystanego urlopu ma wpływ liczba dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. W skrajnych przypadkach długość urlopu tacierzyńskiego może wynosić od 6 tygodni w przypadku urodzenia się jednego dziecka, do nawet 23 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się pięciorga i więcej dzieci.

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego lub tacierzyńskiego, pracownik musi złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej w odpowiednim terminie.


Zmienia się transport, zmieniają się także zawodowi kierowcy. Dzisiaj bardzo dużą ich część stanowią młodzi mężczyźni, zapewne przyszli ojcowie. Sam zaczynałem swoją karierę w transporcie jako kierowca ciężarówki. Ale wtedy nie było mowy o tacierzyńskim i ojcowskim. Jak dorastała dwójka moich starszych dzieci, to ja ten czas spędziłem w kabinie ciężarówki i naprawdę wiem o czym mówię. Dlatego namawiam dzisiejszych kierowców – młodych tatusiów do wzięcia krótkiej przerwy i zostania blisko swoich pociech przez ten krótki czas. Tego nikt Wam potem nie zabierze, a firma przetrwa przez kilka tygodni. A właścicielom firm transportowych zawsze powtarzam, że dobry kierowca, to zadowolony kierowca, także z życia prywatnego – podsumowuje Mariusz Frąc, ojciec i prezes MaWo Group oraz członek Stowarzyszenia Ambasador Polskiego Transportu.


Dlatego warto poznać swoje prawa i możliwości, by móc spędzić czas z dzieckiem w tych pierwszych, niepowtarzalnych chwilach. To inwestycja w relacje rodzinne i satysfakcję z życia osobistego, która przekłada się także na zadowolenie i efektywność pracy zawodowej.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels