Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Daimler walczy z handlem podrabianymi częściami zamiennymi w sieci

Utworzona: 2021-08-07


Podrabiane produkty są nie tylko nielegalne, ale często stwarzają też zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa kierowców oraz innych użytkowników dróg.

Dlatego w roku 2020 Daimler kontynuował swoje wysiłki na rzecz zwalczania fałszerzy produktów, stosując jeszcze bardziej intensywne środki. Działanie te skupiły się przede wszystkim na produktach związanych z bezpieczeństwem, takich jak fałszywe tarcze hamulcowe lub koła.

Florian Adt, szef działu Własności Intelektualnej i Legalnych Produktów:, poinformował, że w 2020 roku skonfiskowano ponad 1,7 mln podrobionych produktów Daimlera. Zainicjowano ponad 550 nalotów przeprowadzonych przez organy rządowe. To niewielki wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim– pomimo wyzwań wynikających z pandemii. Ze względu na okresy kwarantanny trzeba było odłożyć wiele nalotów, a wiele sądów lokalnych przez pewien czas nie prowadziło spraw.

Piraci produktów inwestują ogromną ilość energii w swoją działalność, a według raportu stowarzyszenia handlowego Unifab, często osiągają wyższe marże niż w przypadku handlu narkotykami. W wielu przypadkach towary sprzedawane przez zorganizowanych fałszerzy są produkowane w nieludzkich warunkach bez przestrzegania norm środowiskowych, zasad bezpieczeństwa pracy czy praw człowieka. Dla laików podrabiane części mogą nieznacznie różnić się od oryginalnych, ale w większości przypadków są gorszej jakości i nie spełniają nawet minimalnych norm wymaganych prawem. Stanowią zatem znaczne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa klientów.

Z powodu pandemii w roku 2020 r nastąpił znaczny wzrost handlu internetowego, który stał się również atrakcyjnym kanałem dystrybucji dla fałszerzy. Jednostka ds. ochrony własności Intelektualnej jest obecna na całym świecie i ściśle współpracuje zarówno z organami celnymi, jak i organami ścigania. Strategia ochrony marki opiera się na trzech filarach „wykrywanie, atakowanie i zapobieganie”. Eksperci ds. ochrony marki sprawdzają podejrzane produkty na platformach internetowych lub na targach na całym świecie w celu wykrycia fałszerzy. Typowe sygnały alarmowe to wyraźnie niska cena, anomalie dotyczące jakości produktu lub towary sprzedawane przez podejrzane źródła internetowe. Celem nalotów organizowanych na całym świecie we współpracy z władzami lokalnymi są duże siatki fałszerzy oraz likwidacja ich struktur produkcyjnych i dystrybucyjnych. Inne działania obejmują postępowanie karne, nakazy sądowe lub postępowania odszkodowawcze.

Zespół ds. ochrony marki prowadzi ścisłą współpracę z urzędami celnymi i policją także w zakresie prewencji, m.in. przy pomocy szkoleń i materiałów informacyjnych, które podnoszą świadomość zagrożeń i pomagają innym odróżnić oryginalne części od podróbek. W ten sposób zespół przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju – nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także poszanowania praw człowieka i ochrony środowiska.

Źródło: Daimler
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels