Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Unia przeznacza miliardy na poprawę warunków pracy kierowców

Utworzona: 2025-07-09


Komisja Europejska ogłosiła, że niemal 2,8 miliarda euro z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) trafi do 94 projektów transportowych w całej Europie. Środki te mają wesprzeć modernizację kolei, śródlądowych dróg wodnych i tras morskich, a także infrastruktury drogowej i lotniczej.

Największą część środków - aż 77% - otrzyma sektor kolejowy. Wsparcie trafi na duże inwestycje infrastrukturalne w krajach spójności, m.in. na budowę Rail Baltica w regionie bałtyckim i Polsce, modernizację sieci w Grecji i na Słowacji oraz rozwój kolei dużych prędkości w Czechach i Polsce. Równolegle 32 projekty w 11 krajach, w tym w Niemczech, Austrii, Włoszech i Polsce, wdrożą Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS), podnosząc poziom bezpieczeństwa i interoperacyjności na trasach transgranicznych.

Unijne wsparcie obejmie również sektor portowy i wodny. W Irlandii, na Cyprze, Malcie, w Chorwacji i w Polsce planowane są inwestycje w nabrzeżne źródła zasilania, pozwalające ograniczyć emisje z jednostek pływających cumujących w portach. W krajach skandynawskich Estonii, Finlandii i Szwecji zrealizowane zostaną projekty zakupu i modernizacji wielozadaniowych lodołamaczy, wspierających m.in. bezpieczeństwo infrastruktury kabli podmorskich. We Francji i Hiszpanii wdrożone zostaną cyfrowe systemy zarządzania ruchem morskim, ograniczające korki i poprawiające efektywność transportu przybrzeżnego. We Francji zaplanowano także modernizację odcinków Renu, a Belgia otrzyma wsparcie na cyfryzację transportu wodnego śródlądowego.

W sektorze drogowym UE sfinansuje budowę i modernizację bezpiecznych parkingów w 10 krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech i Rumunii. Część projektów obejmie także rozwój inteligentnych systemów transportowych (C-ITS), wspierających bezpieczeństwo i płynność ruchu, szczególnie w miastach. W ramach komponentu geopolitycznego UE zwiększy również swoje zaangażowanie we wzmacnianie tzw. Korytarzy Solidarności z Ukrainą. Projekty infrastrukturalne mają poprawić połączenia kolejowe między Ukrainą a Słowacją oraz między Rumunią a Mołdawią, a także wesprzeć Ukrainę w adaptacji do europejskiej szerokości torów. Dodatkowo zaplanowano projekt poprawy dostępności i odporności infrastruktury w regionie arktycznym, by zapewnić bezpieczne trasy zaopatrzeniowe i infrastrukturę odporną na zmiany klimatu.

Źródło: Komisja Europejska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Hellmann


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels