Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kolejki ciężarówek na granicach powinny się skończyć - IRU upomina
Utworzona: 2022-11-30

40- kilometrowe korki na granicach między Ukrainą a sąsiednimi krajami są nie tylko wielkim wyzwaniem dla kierowców, zmuszonych do oczekiwania na przejazd przez wiele dni, często bez podstawowych udogodnień, ale poważnie ogranicza przepływ towarów.

REKLAMA
Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego i krajowe stowarzyszenia członkowskie z Węgier, Litwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Ukrainy wystosowały pismo do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, prosząc o pilne ustanowienie priorytetowych pasów na przejściach granicznych dla ciężarówek TIR wjeżdżających do UE z członkowskich. Na początku listopada br. UNTRR zwróciło się do władz rumuńskich i ukraińskich o przyznanie pierwszeństwa ciężarówkom z przetworzonymi dokumentami celnymi – takimi jak TIR ➡ Chcą pierwszeństwa dla ciężarówek TIR.

Transporty te są kontrolowane i plombowane przez służby celne w punkcie wyjścia oraz na miejscu docelowym. Dzięki wysyłanym z wyprzedzeniem elektronicznych informacji TIR i zgłoszeniom celnym, ciężarówki te mogą przekraczać granice bez dodatkowych kontroli. Priorytetowe traktowanie transportów TIR powinno również obejmować kontrole sanitarne, fitosanitarne i inne.

Wszystkie państwa członkowskie UE, a także Ukraina, Mołdawia i inne kraje bałkańskie są stronami Konwencji ONZ TIR. Tysiące przewoźników w tych krajach jest autoryzowanymi użytkownikami TIR i na co dzień korzysta z systemu.

Źródło: IRU
grafika poglądowa
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels