Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Ma³y ZUS Plus i ostatnia szansa na zg³oszenie

Utworzona: 2024-01-26


Ma³y ZUS Plus to rozwi±zanie przeznaczone dla przedsiêbiorców, których przychód w minionym roku nie przekroczy³ 120 tys. z³. Podmioty spe³niaj±ce te warunki mog± korzystaæ z ulgi przez 36 miesiêcy de facto w ci±gu 6 lat.

Przed nastêpnym zg³oszeniem nale¿y odczekaæ kolejne 3 lata. Mo¿liwe jest jednak, ¿e warunek ten przestanie obowi±zywaæ. Jak zauwa¿a ekspert inFakt, w lipcu zesz³ego roku przygotowano projekt zak³adaj±cy zniesienie wspomnianego limitu czasowego.

Mo¿liwo¶æ zmniejszenia kwoty wp³acanej do ZUS-u to znacz±ce udogodnienie dla przedsiêbiorców. W tym roku warto¶æ sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne oraz sk³adki na Fundusz Pracy wyniesie ³±cznie 1600,32 z³. To o 12,8 proc. wiêcej ni¿ w 2023. Wobec perspektywy rosn±cych wydatków warto przeanalizowaæ warunki skorzystania z Ma³ego ZUS Plus. Nale¿y jednak dzia³aæ sprawnie, poniewa¿ termin zg³aszania siê do niego up³ywa 31 stycznia.

Komu dok³adnie przys³uguje Ma³y ZUS Plus?

Aby otrzymaæ prawo do p³acenia pomniejszonych sk³adek, nale¿y posiadaæ dzia³alno¶æ gospodarcz±, która:
• funkcjonowa³a przez okres nie krótszy ni¿ 60 dni w roku poprzedzaj±cym zg³oszenie siê po ulgê;
• w minionym roku wygenerowa³a przychód mniejszy ni¿ 120 tys. z³;
• nie jest prowadzona na rzecz by³ego lub obecnego pracodawcy.

Cztery lata ulgi zamiast trzech

Wed³ug przepisów zakwalifikowane do ulgi podmioty mog± z niej korzystaæ przez 36 miesiêcy w okresie 60 miesiêcy. Wyj±tkiem od tej regu³y jest rok 2023.

Wszyscy przedsiêbiorcy, którzy korzystali w 2023 roku z Ma³ego ZUS Plus, otrzymali prawo do p³acenia pomniejszonych sk³adek przez kolejne 12 miesiêcy. W przypadku przedsiêbiorców, u których okres korzystania z ulgi mia³ zakoñczyæ siê z koñcem lipca, zosta³a ona przed³u¿ona automatycznie. Natomiast osoby, które Ma³y ZUS Plus mia³ przestaæ obejmowaæ wcze¶niej, np. w kwietniu, musia³y z³o¿yæ wniosek o jego przed³u¿enie do koñca 2023 roku wyja¶nia Piotr Juszczyk, G³ówny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Oznacza to, ¿e czê¶æ podmiotów bêdzie p³aciæ pomniejszone sk³adki przez 48 miesiêcy, nie 36. Wynikaj±ce z przepisów limity czasowe pozostaj± jednak niezmienne dla przedsiêbiorców, którzy korzystali z ulgi w roku 2022 i wcze¶niej oraz dla tych, którzy dopiero nabyli odpowiednie uprawnienia.

Kiedy zg³osiæ siê po ulgê?

Termin zg³oszenie do Ma³ego ZUS Plus mija 31 stycznia bie¿±cego roku. Data ta nie podlega przesuniêciom. Przedsiêbiorcy mog± z niego korzystaæ przez 36 miesiêcy w ci±gu 60 miesiêcy. W zwi±zku z tym, gdy przedsiêbiorca korzysta³ z MZ+ w pe³nych latach 2019-2021, to spe³nia negatywn± przes³ankê w zakresie ustalania 36 miesiêcy MZ+ w ostatnich 60 miesi±cach. Oznacza to, ¿e przez trzy pe³ne lata przedsiêbiorcy korzystaj± z MZ+, a nastêpnie przez trzy kolejne musz± p³aciæ du¿y ZUS.

W mojej ocenie ustawodawca mia³ inny zamys³, tj. ¿eby 36 miesiêcy korzystaæ z MZ+, a nastêpnie aby by³y 24 miesi±ce karencji. Gdyby istnia³a mo¿liwo¶æ zg³aszania siê po ulgê w ci±gu roku, to wówczas przedsiêbiorcy 1 lutego spe³niliby wymagania ustawowe. Inn± sytuacj± mogê mieæ przedsiêbiorcy, którzy przeszli na MZ+ w 2019 roku, ale w innym miesi±cu ni¿ styczeñ. Tak± mo¿liwo¶æ maj± przedsiêbiorcy, którym koñczy³ siê ZUS preferencyjny w trakcie roku albo odwieszali dzia³alno¶æ. Za³ó¿my, ¿e w 2019 roku przedsiêbiorca z koñcem stycznia zakoñczy³ 24 miesiêczny okres stosowania ZUS preferencyjnego i zg³osi³ siê do MZ+ od 1 lutego, na co mia³ na 7 dni, a jednocze¶nie korzysta³ z MZ+ do koñca 2021 roku, a wiêc przez 35 miesiêcy. W takim przypadku mo¿e zg³osiæ siê w tym roku do MZ+ do koñca stycznia wyja¶nia Piotr Juszczyk.
Równocze¶nie jednak ekspert zaznacza, ¿e mo¿na spodziewaæ siê pewnych modyfikacji w Ma³ym ZUS Plus.

Ma³y ZUS Plus siê zmienia, ale czy wystarczaj±co?

W zesz³ym roku przygotowany zosta³ projekt zniesienia obowi±zkowej przerwy w korzystaniu z Ma³ego ZUS Plus.

To krok w dobrym kierunku, jednak nie poprzesta³bym na nim. Zrezygnowa³bym tak¿e z przychodu jako kryterium kwalifikacji do ulgi i zast±pi³bym go dochodem, który stanowi najbardziej obiektywny obraz tego, czy przedsiêbiorca jest w stanie op³aciæ sk³adki, czy te¿ nie ocenia Piotr Juszczyk.
Za sporz±dzenie wspomnianego projektu odpowiedzialna jest Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji Sejmu RP. Wej¶cie jego postanowieñ w ¿ycie by³oby du¿ym u³atwieniem dla ma³ych przedsiêbiorstw, które nierzadko nie s± w stanie siê utrzymaæ po wyga¶niêciu obejmuj±cej je ulgi. W skrajnych przypadkach, jak podkre¶la ekspert, podmioty te zarabiaj± wy³±cznie na op³acenie sk³adek.

¬ród³o: Sarota PR
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMO¦CI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels