Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Defibrylator może uratować życie. Od teraz znajdziesz go na koncesyjnym odcinku A2

Utworzona: 2022-01-18


Autostrada Wielkopolska zakupiła 22 defibrylatory AED. Ten ratujący życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia sprzęt będzie dostępny dla podróżnych na każdym z Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) na koncesyjnym odcinku A2.

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, kiedy serce przestaje tłoczyć krew, mamy 3 do 5 minut na rozpoczęcie akcji reanimacyjnej. Po tym czasie następują nieodwracalne zmiany w mózgu chorego. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy jak najszybciej, nawet przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. W przywróceniu pracy serca może pomóc defibrylator AED.

Od 29 grudnia 2021 roku w 6 Miejscach Obsługi Podróżnych Autostrady Wielkopolskiej między Świeckiem a Nowym Tomyślem (MOP Sosna, MOP Gnilec, MOP Koryta, MOP Walewice, MOP Rogoziniec, MOP Chociszewo) oraz 9 MOP Między Nowym Tomyślem na Koninem (MOP Wytomyśl, MOP Dopiewiec, MOP Konarzewo, MOP Sołeczno, MOP Gozdowo, MOP Skarboszewo, MOP Lądek, MOP Osiecza III, MOP Osiecza II) do dyspozycji ratowników i innych osób niosących pomoc w nagłych przypadkach są dostępne defibrylatory AED. 7 kolejnych defibrylatorów zostanie zamontowanych zaraz po Nowym Roku. Każdy zestaw ratujący życie jest umieszczony na budynku toalety.

To sprzęt, który może uratować czyjeś życie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale jeśli na jednym z naszych MOP-ów bądź gdzieś na autostradzie wystąpi potrzeba użycia defibrylatora AED, chcielibyśmy aby była taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie kolejnych fal pandemii natychmiastowy dostęp do fachowej pomocy medycznej może być utrudniony, a przyjazd karetki wydłużony. Dlatego zdecydowaliśmy się na instalację urządzeń, które usprawnią udzielanie pierwszej pomocy i zwiększą szanse na przeżycie chorego w oczekiwaniu na ratowników medycznych. Dodatkowo mamy w planach w kolejnych latach organizowanie szybkich szkoleń dla chętnych kierowców zatrzymujących się na MOP-ach w zakresie elementarnych zasad pierwszej pomocy mówi Krzysztof Andrzejewski z Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.
Defibrylatory AED są monitorowane, znajdują się w specjalnych szafkach skomunikowanych między innymi z centrum zarządzania autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora będzie odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe.

Każdy defibrylator jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku prowadzi ratownika, analizując stan pacjenta. Dzięki temu nawet osoby bez przeszkolenia mogą uratować komuś życie. Pamiętajmy, że rozpoczęcie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od utraty przytomności zwiększa szanse na przeżycie aż o 70%. Z kolei każda minuta zwłoki w rozpoczęciu defibrylacji zmniejsza te szanse o 10%. Filmik instruktażowy użycia defibrylatora AED poniżej.



Każdy zestaw ratujący życie składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego (AED) ze zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami. Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato. Obok szafek umieszczono tablice z instrukcją postępowania w nagłych przypadkach oraz użycia defibrylatora AED.

Źródło: Autostrada Wielkopolska
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels