Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

''Od dnia dopuszczenia pracownika do pracy'' | WAŻNA ZMIANA

Dodany przez
m_kubiak


identyfikator
18706
Obejrzany
989

0:00 | Zmiany w informacjach o warunkach zatrudnienia
4:38 | ''Od dnia dopuszczenia pracownika do pracy'' - ważna zmiana

Wśród najważniejszych zmian, które wprowadza Kodeks Pracy Nowelizacją z 6 kwietnia 2023 r, . znajduje się zapis, że pracodawca jest zobowiązany w formie papierowej lub elektronicznej w terminie do 7 dni od dopuszczenia pracownika do pracy poinformować go o:

- Dobowej i tygodniowej normie czasu pracy
- Dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy
- Przysługujących przerwach w pracy
- Dobowym i tygodniowym odpoczynku
- Zasadach pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensatach za taką pracę
- Zasadach przechodzenia ze zmiany na zmianę - o ile taka obowiązuje
- Zasadach przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy - o ile są różne
- Innych niż uzgodnione w UoP składnikach wynagrodzenia i świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych
- Wymiarze przysługującego płatnego urlopu
- Zasadach rozwiązywania stosunku pracy
- Prawie do szkoleń

Układzie zbiorowym lub innych porozumieniach zbiorowych dotyczących pracowników
O terminie, miejscu, czasie i częstotliwości wypłacania wynagrodzenia za pracę, porze nocnej oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności - jeśli w miejscu pracy nie obowiązuje regulamin pracy.
A co więcej - pracodawca jest zobligowany też do poinformowania pracownika w terminie 30 dni od dnia dopuszczenia go do pracy o tym, do jakiej instytucji zabezpieczenia społecznego są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne - w Polsce jest to wyłącznie ZUS - oraz informacje na temat ochrony związanej z zabezpieczeniem społecznym.

Z perspektywy doświadczeń, które mamy jako Akademia Czasu Pracy Kierowców wiemy, że aby wypełnić ten obowiązek informowania pracownika, nie trzeba tworzyć wielostronicowych, rozbudowanych dokumentów, które opisują wszystkie te elementy od podstaw. Zdecydowanie korzystniejszą opcją informowania pracowników o wskazanych elementach jest odesłanie ich do konkretnych przepisów prawa obowiązujących ich w tych zakresach.

Co bardzo ważne - pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika o warunkach zatrudnienia w wersji papierowej lub elektronicznej. Potwierdzenie takie powinno znaleźć się w teczce pracownika w części B.

Przepisy określają również wysokość grzywny za niedopełnienie obowiązku informacyjnego - jest to kwota w wysokości o 1 000 do 30 000 zł. Zatem warto ze szczególną uwagą i powagą podejść do tego zobowiązania, by nie narazić swojej firmy na ewentualne finansowe konsekwencje.
Twoja ocena:54321
Photo by Josh Hild from Pexels