Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Najlepsi mechanicy wybrani

Utworzona: 2023-04-12


Blisko 10,5 tys. półfinalistów, zawodowych i młodych mechaników wraz z opiekunami, to bilans tegorocznych Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których finały odbyły się podczas Poznań Motor Show.

Finałowa rozgrywka przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ogromna motywacja do zdobywania wiedzy, zdrowa rywalizacja, radość ze zwycięstwa i potężna dawka profesjonalnej edukacji zagrzewały do działania uczestników i partnerów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

Miesiące przygotowań, praca całego zespołu V8 Team, naszych Partnerów, Grzegorza Dudy – Ambasadora i współtwórcy Akademii Młodego Mechanika, ogromnie zaangażowanie uczniów i ich opiekunów zaowocowało kolejną, wyjątkową edycją Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Mamy kolejne plany, chcemy się rozwijać i ulepszać pewne rozwiązania, by w przyszłym roku zaskoczyć nowościami. A teraz dziękuję wszystkim, bez których tego projektu nie udałoby się zrealizować na taką skalę podsumował Adrian Dekowski, prezes V8 Team, współorganizator Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

XII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników odbywały się w 7. Kategoriach

 • Młody Mechanik
 • Mechanik Zawodowy
 • Elektromobilni
 • Młody Mechanik Maszyn Rolniczych
 • Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych
 • Młody Mechanik Motocyklowy – ta kategoria pojawiła się w 2022 r. po raz pierwszy
 • Młody Lakiernik

 • Uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników spotkali się w hali nr 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie walczyli o tytuł najlepszego mechanika w swojej kategorii podczas konkurencji praktycznych przygotowanych przez Partnerów XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

  Młodym i zawodowym mechanikom kibicowali Ambasadorowie marki PLATINUM ORLEN OIL: Kuba Przygoński, Miko Marczyk i po raz pierwszy w tym roku Kajetan Kajetanowicz, najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy. Wyjątkową atrakcją były bezpośrednie spotkania, rozmowy i konkurencje przygotowane przez mistrzów motorosportu, a także ich rajdówki eksponowane na okazałym stoisku marki. Kuba Przygoński także przygotował nagrodę specjalną - staż w jego garażu, by móc sprawdzić na czym polega praca mechanika w zespole rajdowym. Kajetan Kajetanowicz zachęcał młodych ludzi do wyboru właśnie takiej ścieżki kariery. Zwrócił uwagę, że w motorsporcie potrzeba dobrych mechaników. To praca pełna wyzwań, trudna, ale jednocześnie dająca adrenalinę, dlatego warto spróbować.

  W przygotowanie konkurencji praktycznych zaangażowani byli Partnerzy Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników a wśród nich m.in. ZF Aftermarket, VARTA. ANWIL, Grupa TOPEX z marką NEO TOOLS, Integra Software, John Deere, Grupa DBK, Yanosik, Axalta z marka Standox, Anest Iwata, Mirka, TEXA, STAG Autogas Systems, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności, Auto-Test, Centrum Modelowania Przestrzennego, Yamaha i EVB. Część firm zdecydowała się na dłuższą, trzyletnią współpracę z Ogólnopolskimi Mistrzostwami Mechaników.

  Młody Mechanik i Elektromobilni

  Pierwszy dzień zmagań należał do młodych mechaników samochodów osobowych i młodych mechaników pojazdów elektrycznych. W tych kategoriach konkurencje praktyczne przygotowali m.in. ZF Aftermarket, VARTA, Grupa DBK, EVB. W przygotowanie konkurencji w obu tych kategoriach zaangażowała się firma Clarios, właściciel marki VARTA. Odpowiedni dobór akumulatora do pojazdu, różnice w technologiach baterii do poszczególnych typów pojazdów to tylko część zadań dla uczestników. W tajniki wiedzy o filtrach wprowadzała uczestników marka FILTRON. Do wykonania zadań dla młodych mechaników posłużył model silnika, a zadanie polegało na wymianie filtra. Fachowej wiedzy nie brakowało na stanowisku Grupy TOPEX i jej marki NEO TOOLS. Tu punktowany był odpowiedni dobór narzędzi, bezpieczeństwo pracy i dokładność. Młodzi mechanicy elektromobilności otrzymali zadanie naładowanie samochodu elektrycznego Tesla 3 na stanowisku firmy EVB.

  Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych, Młody Lakiernik

  Młodzi mechanicy pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych sprawdzali swoją wiedzę m.in. a stanowiskach Grupy DBK, firmy John Deere i Autos. Ich eksperci nie ograniczali się do sprawdzania wiedzy uczestników. Zadbali także o ich edukację, a dodatkowo była to dla nich okazja do poszukiwań potencjalnych pracowników. Działania firmy Autos wspierał zespół rajdowy Kamena Rally Team – ORLEN Team. Do podjęcia pracy w swoich oddziałach zachęcali także przedstawiciele firmy John Deere. Sieć serwisowa Grupy DBK to z kolei doskonałe miejsce dla młodych mechaników, którzy chcą związać swoją przyszłość z branżą ciężarową.

  Mechanik Zawodowy i Młody Mechanik Motocykli

  Ostatni dzień należał do zawodowców i młodych miłośników jednośladów. Na zawodowych mechaników czekały konkurencje przygotowane przez większość partnerów Mistrzostw, a młodzi mechanicy motocyklowi sprawdzali swoją wiedzę m.in. na stanowisku firmy Yamaha, gdzie czekały na nich pytania teoretyczne i zadania związane z kontrolą stanu technicznego pojazdu. Yamaha od lat współpracuje ze szkołami i szkoli młodych mechaników. Nowością w tegorocznej edycji Mistrzostw były konkurencje związane z wykorzystaniem druku 3D w motoryzacji przygotowane przez Centrum Modelowania Przestrzennego i firmę 3D Phoenix.

  Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są V8 Team, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Fundacja Akademia Młodego Mechanika, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej.

  Źródło: Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników
  Do ulubionych
  FIRMOWY SPOTLIGHT
  PST OST SPED SP. Z O.O.


  NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

  NASZE WYWIADY

  OPINIE

  NASZE RELACJE

  Photo by Josh Hild from Pexels