Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Jest dumna ze swojej pracy, zawsze chciała być kierowcą ciężarówki

Utworzona: 2023-11-19


Podczas obchodów 75 rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego (IRU), które odbywały się w Stambule, przedstawiciel IRU przeprowadził rozmowę z Gülsen Demirci, turecką truckerką.

Jak wygląda twoja praca?

Prowadzę ciężarówkę w transporcie międzynarodowym dla firmy Hilal Trans w Stambule. Wożę ładunki pomiędzy Turcją, Europą Środkową i regionem Bałtyku. Do tego dochodzą inne obowiązki takie jak załadunek, rozładunek, zajmowanie się kwestiami technicznymi, odprawy celne itp. Praca jest bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać.

Jak radzisz sobie z różnymi obowiązkami?

Najważniejsze to szanować swój zawód i ludzi. Jestem bardzo dumna ze swojej pracy, ponieważ zawsze o niej marzyłam. Każdy kierowca ma za sobą bardzo różne doświadczenia, które doprowadziło go do pracy w tym zawodzie. Zawsze staram się okazywać szacunek każdemu, kogo spotykam, co pozwala mi lepiej wykonywać swoją pracę.

Co sprawiło, że chciałaś zostać kierowcą ciężarówki?

Może wizja podróżowania, odkrywania świata. Kiedy przekraczasz granice międzynarodowe prowadząc dużą ciężarówkę masz poczucie wolności. W 2019 roku rozpoczęłam pracę jako ochroniarz w firmie Hilal Trans, co przybliżyło mnie do realizacji mojego marzenia. Kilka lat później dostałam możliwość odbycia szkolenia na kierowcę. I tak moje marzenie wreszcie się spełniło.

Masz dużo koleżanek?

Kiedy zaczynałam, było mało kobiet wykonujących ten zawód. Ale jest ich coraz więcej. Więc może jestem trendsetterką (kobieta promująca i kreująca jakieś trendy). Wyobrażam sobie, że gdy kobiety zobaczą mnie za kierownicą, niektóre z nich pomyślą, że one też mogą wybrać tę drogę jeśli tylko będą chciały.

Borykasz się z jakimiś wyzwaniami?

Od czasu do czasu, ale nie częściej niż w przypadku jakiejkolwiek innej pracy. Podobnie jak w przypadku większości zawodów, warunki pracy mogą być czasami stresujące. Poza tym bycie kobietą w środowisku zdominowanym przez mężczyzn może na początku być trudne, ale myślę, że będzie coraz łatwiej w miarę wzrostu liczby kobiet-kierowców.

Co byś powiedziała młodym ludziom, którzy zastanawiają się, czy zostać kierowcą ciężarówki?

Po pierwsze, w praktyce ten zawód bardzo różni się od powszechnych wyobrażeń. Dzieci – a zwłaszcza dziewczęta – powinny być otwarte na możliwość zastania kierowcą ciężarówki. To bardzo satysfakcjonująca praca. Poznajesz świat, a w miarę zdobywania doświadczenia możesz uzyskać dostęp do wyższych stanowisk.

Długie przebywanie poza domem może być trudne. Czy masz jakąś radę na temat tego, jak zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Jestem samotną matką z dwójką dzieci i bardzo za nimi tęsknię, gdy wyjeżdżam w długie trasy. Nigdy nie jest łatwo rozstać się z bliskimi na długi czas, ale nic na to nie poradzę. Jednak kierowcy przebywający w trasie tworzą swoje własne środowisko, więc rzadko odczuwamy samotność. Poza tym teraz mamy smartfony, dzięki którym możemy porozmawiać i zobaczyć nasze dzieci każdego dnia. Moja jedyna rada w tym względzie jest następująca: zaraz po powrocie do domu, najpierw mocny uścisk!

Źródło: IRU
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels