Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

By dobrze szkolić kierowców trzeba poznać świat z perspektywy kabiny

Utworzona: 2024-01-20


Na podstawie tych doświadczeń Lenno Põder oferuje teraz innowacyjne szkolenia kierowców w Estonii.

Zaskoczony systemem szkolenia kierowców ciężarówek w swoim kraju, Lenno Põder, uznany za innowatora branży TSL przez Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU), postanowił sam zostać kierowcą ciężarówki, aby lepiej zrozumieć, na czym polega ten zawód.

Co to jest AUTOSERT?

Około 12 lat temu stworzyłem profesjonalne centrum rozwoju kompetencji dla kierowców ciężarówek w Estonii. Zacząłem od zera, stawiając sobie za cel uruchomienie innowacyjnych i praktycznych szkoleń. Nasza firma liczy obecnie 40 osób. Prowadzimy szkolenia CPC i ADR, oraz kursy prawa jazdy kat. C, CE i D dla początkujących kierowców. Oprócz szkoleń kierowców jesteśmy bardzo aktywni w mediach społecznościowych, publikujemy filmy szkoleniowe, artykuły prasowe i podcasty. Współpracujemy również z szerzej rozumianą branżą transportową w Estonii, aby promować zawód kierowcy ciężarówki. Pomogliśmy m.in. zorganizować pierwsze Estońskie Spotkanie Kierowców Ciężarówek w 2023 roku.

Co przyciągnęło Cię do branży transportowej?

Wiele spraw... Nowe technologie, duże maszyny, prowadzenie pojazdu, zwiedzanie świata, poczucie wspólnoty, nauka itp. Ta branża pasuje do mojej osobowości. Uważam, że zawodowi kierowcy potrzebują pomocy. Czasami trudno zrozumieć to środowisko pracy, a wiele zasad i przepisów rodzi presję, aby unikać wysokich kar. Chcemy, aby kierowcy byli lepiej poinformowanymi i mogli się cieszyć bezstresową pracę i lepszą jakością życia. Najbardziej lubię podróżować do innych krajów i pokazywać, jak żyją kierowcy ciężarówek. Odwiedziłem i opublikowałem krótkie filmy o Indonezji, Dominikanie, Haiti, Armenii i wkrótce także o Indiach. Mam nadzieję, że zainspiruje to więcej osób do wybrania zawodu kierowcy ciężarówek!

Jaka jest Twoja najlepsza cecha, która sprawia, że nadajesz się do tej pracy?

Aby być dobrym instruktorem, potrzebujesz dwóch rzeczy: dobrych umiejętności aktorskich, dzięki którym zajęcia będą żywe i wciągające, a także doświadczenia zawodowego. Jeśli nasi instruktorzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu ciężarówek, organizuję dla nich sesje, w których mogą zasiąść za kierownicą. Trzeba wiedzieć, z czym masz do czynienia! Przed założeniem AUTOSERT postanowiłem podjąć pracę jako kierowca ciężarówki w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Polsce, Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Musiałem zrozumieć prawdziwe problemy, z jakimi borykają się kierowcy na co dzień. To doświadczenie pomogło mi zaprojektować nowe kursy i metody, które odpowiadają potrzebom kierowców i zapewniają praktyczne rozwiązania.

Co uważasz za najważniejszą lekcję, którą dały ci te doświadczenia?

Pamiętam pierwsze szkolenie we własnej firmie około 2014 roku. Wcześniej z kolegą odbyliśmy kilka podróży po Europie jako kierowcy ciężarówek, ale nadal byliśmy trochę zdenerwowani. Gdy rozpoczęło się szkolenie, nagle jeden z kursantów krzyknął: „Czy kiedykolwiek pracowałeś jako kierowca ciężarówki, czy jesteś tylko teoretykiem, jak wszyscy inni instruktorzy, którzy tak naprawdę nie wiedzą nic o prawdziwym życiu kierowcy ciężarówki?” Na szczęście byłem przygotowany na to pytanie. Pokazałem im wszystkie moje wycieczki, zdjęcia i filmy, co uspokoiło napiętą atmosferę. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy stwierdzili, że było to najlepsze szkolenie, w jakim kiedykolwiek brali udział. To pokazuje, że zaufanie i szacunek mają kluczowe znaczeniu w budowaniu poczucia wspólnoty.

Jak zmieniasz oblicze zawodu z myślą o przyszłości?

W Estonii zawód kierowcy ciężarówki nie jest zbyt mocno promowany, więc spoczywa na nas duża odpowiedzialność w tym zakresie. Oczywiście chcemy, aby na nasze szkolenia przychodziło więcej osób, ale jednocześnie staramy się zmniejszyć niedobory kierowców. Jest wiele osób, które byłyby zainteresowane dołączeniem do naszej branży, gdyby wiedziały o niej więcej. Myślę, że możemy zachęcić więcej młodych ludzi i kobiet do wyboru tego zawodu.

Jakie wyzwania stoją przed Tobą w Twojej działalności i czy widzisz rozwiązania na przyszłość?

Na rynku jest kilka wątpliwej jakości firm szkoleniowych oferujących niskie ceny, brak realistycznych treści i mniejszą liczbę godzin nauki niż jest to konieczne. Wyrządza to ogromne szkody konkurencji i kierowcom, którzy otrzymali zaświadczenie, ale nie posiadają umiejętności pozwalających na sprawne wykonywanie swojej pracy. Mam nadzieję, że opracujemy proces certyfikacji firm szkoleniowych, który wprowadzi obowiązek wykazania się umiejętnościami i metodami szkolenia zawodowego.

Co byś powiedział młodym osobom, które zastanawiają się nad wyborem tego zawodu?

Jeśli w Twoim sercu jest choćby niewielka chęć prowadzenia dużych pojazdów, po prostu spróbuj! Na każdym kroku będziesz wspierany przez swoich instruktorów, współpracowników i całą społeczność. Innowacje technologiczne i techniczne sprawiają, że zawód kierowcy ciężarówki będzie w przyszłości znacznie przyjemniejszy. Nie pożałujesz!

Źródło: IRU
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transpolisa.pl


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels